Aktualności

Siatkarski Puchar Polski i wielkopolskie zespoły.

Wielkimi krokami zbliża się siatkarski sezon 2023/2024. Możecie to też zauważyć przez naszą zwiększoną aktywność na stronie. Oprócz zmagań ligowych oraz walkę o mistrzostwo czy awans do klasy wyższej, mamy w naszym województwie drużyny, które zawalczą o Puchar Polski. A takich przedstawicieli mamy pięcioro.

Same turnieje finałowe o Puchar Polski to już prawdziwe święto siatkarskie. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze, bo jeden z takich turniejów kobiet w roku 2019 mieliśmy zaszczyt muzycznie oprawiać.

Do Final Four z reguły awansują topowe drużyny Plus czy Tauron Ligi. Ale po przejściu tych pierwszych rund, gdzie rywalizują zgłoszone drużyny nawet ze szczebla III ligi, można już w ćwierćfinale można zagrać z klubami ekstraklasy. Rok temu doświadczyła tego II-ligowa Arka Chełm, do której zawitał Jastrzębski Węgiel. Chyba nie trzeba mówić jak wielkim świętem w Chełmie był ten mecz, jakim się cieszył zainteresowaniem i jak szybko rozeszły się wejściówki na to spotkanie.

Dlatego większość drużyn traktuje te mecze albo jako przygodę, którą można przeżyć, albo jako dodatkowy mecz sparingowy, bo pierwsza runda odbywa się na początku sezonu, gdy każdy mecz o stawkę jest na wagę złota.

Do turnieju finałowego Pucharu Polski kobiet trzeba pokonać cztery rundy. W pierwszej zagrają zgłoszone drużyny od poziomu trzeciej ligi do pierwszej. W drugiej zagrają zwycięzcy pierwszej wedle wylosowanej drabinki, którą znajdziecie poniżej. Ale już w trzeciej rundzie do rywalizacji dołączy dwanaście drużyn z Tauron Ligi. Czyli po wygraniu dwóch meczów można liczyć na przyjazd kogoś z elity ligowej. Finał w nadchodzącym sezonie zaplanowano na dni 16-17 marca 2024 roku.
Wielkopolskę w tych rozgrywkach reprezentować będą dwa zespoły. GLKS Barycz Janków Przygodzki, który występuje na poziomie II ligi oraz Enea Energetyk Poznań z pierwszej ligi kobiet. Jako ciekawostkę dodamy, że do PP w tym roku zgłosił się tylko jeden zespół z trzeciej ligi województwa świętokrzyskiego – Sport CK.
Pierwsza runda zostanie rozegrana 11 października. Do Jankowa przyjedzie I-ligowiec UJ-CM Solna Wieliczka. Klub, który jak się zakulisowo dowiedzieliśmy ma aspirację na awans, więc na pewno dla Jankowa będzie to trudny przeciwnik, ale też możliwość sprawdzenia się z silnym rywalem, a dla publiczności okazja do zobaczenia siatkówki na wysokim poziomie. Enea Energetyk pojedzie z kolei na swój mecz do Kołobrzegu na starcie z II-ligowym UKS OPP Powiat Kołobrzeski.

Jeśli chodzi o nasze męskie zespoły i ich drogę do turnieju finałowego, to ze względu na ilość zgłoszonych drużyn, trzeba będzie pokonać pięć rund. Podobnie jak u pań w pierwszej rundzie wystąpią drużyny z III lig, II i I Tauron Ligi Mężczyzn. I te między sobą będą się “wycinać” do rundy piątej, kiedy to do zmagań dołączy sześć drużyn z Plus Ligi. Czyli droga do zagoszczenia najlepszych siatkarzy świata trochę dłuższa. Ale też ilość drużyn jest na tyle niesymetryczna, że po wygraniu meczu w pierwszej rundzie można awansować aż do trzeciej, bo w drugiej drabinka jest pusta. Szczegóły na poniższym diagramie. Turniej finałowy Polska Liga Siatkówki zaplanowała na 6-7 kwietnia 2024 roku.

Nasze województwo reprezentują trzy drużyny. Krishome KPS Września, Volley kost-pol.pl Wieleń i SPS Konspol Słupca. I wspomniana sytuacja opisana w akapicie wyżej, kiedy to drużyna po wygraniu meczu pierwszej rundy awansuje od razu do trzeciej będzie miała sytuację z naszymi zespołami. A dokładniej dotyczy do dwóch pierwszy wymienionych. Bowiem w pierwszej rundzie do Wielenia przyjadą wrześnianie. I stawką tego meczu będzie awans do rundy trzeciej. Konspol Słupca z kolei w pierwszej rundzie zmierzy się na wyjeździe z UKS-em Żak Krzeszyce. To drużyna z III ligi województwa lubuskiego, która w minionym sezonie zajęła tam miejsce czwarte. Dlatego liczymy, że nasz drugoligowiec upora się z przeciwnikiem, żeby w drugiej rundzie zmierzyć się z Gwardią Wrocław. I na zwycięzcę tej pary trafi wygrany z meczu Wielenia z Wrześnią. Mecze pierwszej rudny zaplanowano na 18 października.

Jeden komentarz do “Siatkarski Puchar Polski i wielkopolskie zespoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *