AktualnościJuniorJuniorka

Średnio po pierwszym dniu półfinałów Mistrzostw Polski.

Powiedzmy sobie szczerze, że więcej sobie obiecywaliśmy po pierwszym dniu półfinałów Mistrzostw Polski juniorek i juniorów. Ten dzień można podsumować jako świetne odrodzenie Jokera i żałoba w Poznaniu.

Ogólnie wyszło trzy do trzech, czyli trzy wygrane i tyle samo porażek. Nie będziemy owijać w bawełnę, że liczyliśmy na więcej,
Szczególnie po Enea Energetyku Poznań w kategorii juniorek. Poznanianki grają u siebie i w pierwszym meczu jakby w ogóle nie wyszły na parkiet. Przeciwnikiem był Pałac Bydgoszcz, który dostał solidne lanie od MKS-u Kalisz w ćwierćfinale. A jak wiemy z finału wojewódzkiego, Energetyk pokonał kaliszanki. Dlatego porażka poznanianek była nie tylko zaskoczeniem, ale dużym rozczarowaniem. Energetyk był w tym meczu nieswój. W dwóch pierwszych setach decydujące były początki, gdzie Pałac odjeżdżał na kilka punktów już w pierwszym ustawieniu, czego w dalszej części Energetyk nie potrafił zniwelować. Dopiero w trzecim gra była bardziej wyrównana, ale w decydującym momencie bydgoszczanki wrzuciły wyższy bieg i skończyły mecz. Patrząc na suche liczby z tego spotkania widać wyraźnie, że Energetyk po prostu nie miał prawa wygrać. Suma punktów zdobytych przez poznanianki (nie mówimy tu o błędach własnych przeciwniczek) to 31. W tym samym elemencie Pałac ugrał aż 52. Efektywność zagrywki całego zespołu na poziomie -6%, Pałac +12% mimo, że popełnił jeden błąd więcej. Ale to pokazuje, że ta zagrywka była trudniejsza. Co za tym idzie statystyka przyjęcia to spora dysproporcja. Energetyk w totalu 27%, Pałac 41%. Tak się wygrać nie da i mamy nadzieję, że była to jakaś chwilowa zapaść Mistrza Polski i jutro w meczu z ŁKS-em zobaczymy sportową złość i odmienione poznanianki.
W drugim meczu Legionovia przejechała się po ŁKS-ie wygrywając 3:0. Co to oznacza dla Energetyka? Problemy. Bo nasz informator dał jasno do zrozumienia, że Legionovia pokazała klasę i wydaje się być bardzo mocna. Z ręką na sercu przyznajemy, że tego meczu nie oglądaliśmy, gdyż monitorujemy pięć turniejów i skupiamy się na meczach drużyn z Wielkopolski. Ale jutro Energetyk musi wygrać i dokładnie patrzeć na grę zespołu z Mazowsza. Ta zmierzy się z Pałacem.

źródło: siatka.org

Świetnie rozpoczął się turniej dla Szamotulanina. Podopieczne trenera Dariusza Ciszaka gładziutko pokonały Uni Opole przy okazji jeszcze dając pograć rezerwowym, to w drugim meczu Wieżyca Stężyca pokonała Atenę Warszawa 3:1. Więc Szamotulanin już ma jeden set przewagi przy jakimś skomplikowanym logarytmie w razie mieszaniny wygranych w turnieju. Mniej więcej wszystko układa się według naszych przewidywań, czyli mamy duże szanse na awans do finału.

4ECO UNI Opole110:349:75

Podobnie jak Szamotulanin łatwo, szybko i przyjemnie przebiegł pierwszy mecz w wykonaniu Energii MKS SMS Kalisz. Mimo pewnych obaw, które miał przed meczem trener Marcin Widera, jego zawodniczki bez problemu ograły #volleyWrocław 3:0. Zerkaliśmy na ten mecz i jedyne problemy jakie miał Kalisz w tym meczu były tylko w pierwszej fazie trzeciego seta. Ale szybciutko opanowane i spokojna wygrana na koniec. W drugim meczu tej grupy doszło chyba do niespodzianki. Bo Chemik Olsztyn, który do półfinału wszedł z drugiego miejsca w Zielonej Górze, przegrał z “jedynką” – Stalą Mielec 3:1. Tym bardziej utwierdza nas to w przekonaniu, że MKS awansuje do finału Mistrzostw Polski.

4#VolleyWrocław110:355:75

Analizując półfinały juniorów zastanawiamy się czy zacząć od złych wiadomości czy dobrych. I wybraliśmy te złe, bo tam nie ma się za bardzo nad czym rozpisywać.
Enea Energetyk w Rzeszowie w meczu z Lechią Tomaszów Mazowiecki w łeb. I szkoda tego meczu, bo pierwszego seta nie dało się przegrać. Poznaniacy w tej partii prowadzili bodajże sześcioma lub siedmioma punktami. 18 lub 19 do 12 (piszemy z pamięci oglądając ten mecz), by ostatecznie przegrać 25:27. Potem z Energetyka uleciało powietrze i dwa kolejne też do tyłu do 18 i 20. Przytoczmy tylko statystyki Energetyka: zagrywka -12%, przyjęcie perfekcyjne 16%, atak 30%. No nie wyszedł ten mecz poznaniakom. W drugim meczu gospodarze przejechali się po MOS Woli Warszawa 3:0 i ten wynik mówi, że będzie ciężko

4UMKS MOS Wola Warszawa110:347:75

Równie źle wypadła inauguracja turnieju w jastrzębiu dla Szamotulanina. O tym, że Jastrzębski Węgiel to piekielnie silna drużyna nie trzeba nikogo przekonywać. Ale zawsze jakieś nadzieje na pozytywny rezultat były. Nic z tego. Jastrzębie ograło szamotulan 3:0 nie dając im praktycznie żadnych szans w każdym z setów.
W tym samym turnieju mamy także Jokera Piłę. I gdy po dwóch setach wydawało się, że pilanie podzielą los Szamotulanina, bo przegrali dwa razy po 14:25 z Chełmcem Wałbrzych, to potem nastąpiło odrodzenie. Trzy kolejne sety już dla siatkarzy Tomasza Aszemberga i Joker z wygraną. Jutro derby Wielkopolski, które mogą zadecydować o miejscu w finale.

04-03-2022AT Jastrzębski WęgielSzamotulanin Szamotuły3:025:20, 25:14, 25:15
04-03-2022Chełmiec WałbrzychJoker Piła2:325:14, 25:14, 22:25, 23:25, 11:15