Aktualności

Amica Cup 2023 we wrześniu w Szamotułach. Przedstawiamy pierwszego uczestnika.

Amica Cup to kolejny prestiżowy turniej jaki gościć będzie w Wielkopolsce. Rangę turnieju międzynarodowego posiada już od kilku lat, jednak w tym roku zobaczymy cztery zespoły z czterech różnych państw. Czas na prezentację pierwszego.

O sile Amica Cup niech świadczy fakt, że w poprzednim roku wygrała go drużyna ŁKS Commerceon Łódź, która potem sięgnęła po Mistrzostwo Polski. W tym roku organizator wydarzenia – Ryszard Frąckowiak zaprosił do udziału czołowe zespoły z czterech różnych europejskich krajów. Prezentację drużyn uczestniczących w turnieju zaczniemy od najbardziej utytułowanego zespołu z Węgier – Vasas Óbuda Budapest.

Drużyna siatkarska Vasas została założona w 1981 roku, po przejęciu praw klubu NIM-SE, jedynego klubu zwycięskiego Ligi Mistrzów na Węgrzech. Od tego czasu zespół ośmiokrotnie zdobywał Mistrzostwo Węgier, aż piętnaście razy sięgnął po Puchar Węgier oraz wygrał Ligę Środkowoeuropejską. W ostatnich dwóch sezonach drużyna absolutnie zdominowała rozgrywki w kraju zdobywając dublet – Mistrzostwo Węgier oraz Puchar.

Za największy międzynarodowy sukces Vasas Óbuda Budapest uznaje się grę w finale Pucharu CEV w 1996 roku. W ostatnich czterech sezonach, drużyna dwukrotnie zagrała w 4. Rundzie Ligi Mistrzów CEV, gdzie ma zagwarantowane miejsce w nadchodzącym sezonie 2023/2024.

Drużna Vasas posiada w swojej kadrze zawodniczki, które obecnie możemy oglądać podczas Mistrzostw Europy. Kadrę Węgier zasiliły Három Játékosunk i Török Kata, Słowację reprezentuje Karolína Fričová, w reprezentacji Azerbejdżanu gra Ayshan Abdulazimova.
Trenerem drużyny od sezonu 2021/2022 jest Grek Giannis Athanasopoulos, który też występuje na Mistrzostwach Europy, gdzie prowadzi czeską kadrę, a opiekuje się nią już od roku 2019.

Skład drużyny na sezon 2023/2024:

Rozgrywające: Buket Gülübay (ur. 1999, Turcja), Mira Märcz (ur. 2004, Węgry)

Przyjmujące: Cecilia Jámbor (ur. 2006, Węgry), Kata Tōrōk (ur. 1998, Węgry), Karoliná Fričová (ur. 2000, Słowacja), Neneh Sillah Fatoumatta (ur. 2002, Gambia)

Środkowe: Orsolya Papp (ur. 1997, Węgry), Evelin Rieder (ur. 2004, Węgry), Zsófia Gyimes-Capet (ur. 1996, Węgry), Ayshan Abdulazimova (ur. 2002, Azerbejdżan)

Libero: Anna Szalai (ur. 2000, Węgry), Dalma Juhár (ur. 1999, Węgry)

Atakujące: Taylor Bannister (ur. 1999, Stany Zjednoczone), Mirtill Erőss (ur. 2000, Węgry)

Główny trener: Ioannis Athanasopoulos

Asystent trenera: Karmen Kočar, György Szabó

Terapeuta: Gergő Kővári

Dyrektor zarządzający: Márton Sarlós

Team manager: Gábor Kovács

Wszystkie mecze będą transmitowane na kanale YouTube Wielkopolska Siatkówka. A jeśli chcecie zobaczyć Amica Cup 2022, wystarczy kliknąć TUTAJ.

Jeden komentarz do “Amica Cup 2023 we wrześniu w Szamotułach. Przedstawiamy pierwszego uczestnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *